Umowa przedwstępna to pewnego rodzaju kontrakt, w którym strona sprzedająca zobowiązuje się do sprzedaży nieruchomości, zaś strona kupująca do nabycia jej. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie obu stron, dlatego tak ważne jest, aby znalazły się w niej konkretne zapisy. Warto dodać, że dokument ten zmniejsza prawdopodobieństwo, że któraś strona wycofa się z zaplanowanej transakcji.
Jakie więc punkty powinna zawierać umowa przedwstępna na zakup nieruchomości, aby była ważna i miała moc prawną? Oczywiście nie ma jednego, poprawnego wzoru dokumentu. W sieci znajdziemy wiele przykładowych umów i każdy z nich prawdopodobnie będzie poprawny. Warto jednak wiedzieć bez jakich punktów taka umowa nie ma racji bytu, aby zabezpieczyć swoje interesy.
- Oczywiście przede wszystkim w dokumencie muszą znaleźć się poprawne dane obu stron podpisujących kontrakt. Ważne – jeśli któraś ze stron nie jest w stanie osobiście podpisać zobowiązania, konieczne będzie dostarczenie przez nią pełnomocnictwa.
- Jak najdokładniej należy opisać również przedmiot umowy, tj. rodzaj nabywanej/sprzedawanej nieruchomości, adres, nr księgi wieczystej – jednym słowem im więcej szczegółów tym lepiej dla obu kontrahentów.
- Termin w jakim ma dojść do transakcji, rozumiany jako najpóźniejszy termin, w którym strony podpiszą umowę kupna-sprzedaży.
- Sposób płatności za nabywaną nieruchomość. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy zakupić mieszkanie czy dom na kredyt i w momencie podpisywania umowy przedwstępnej nie wiemy jeszcze czy bank taką pożyczkę nam przyzna. Warto wtedy dołożyć do umowy zapis, mówiący o tym, że jeśli strona nabywająca nie otrzyma kredytu, kontrakt zostaje rozwiązany, a wpłacona zaliczka lub zadatek podlega zwrotowi.
- Cena za jaką kupujący postanawia nabyć nieruchomość
W każdej umowie przedwstępnej znajduje się również informacja o zadatku lub zaliczce, na jaką strony się umawiają. Warto pamiętać, że jest różnica w owych sformułowaniach.
- W przypadku zadatku, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży, kupujący ma prawo ją zatrzymać. Wyjątkiem od tego jest zaistnienie tzw. siły wyższej, na którą żadna ze stron nie miała wpływu. Należy pamiętać jednak, że każdy przypadek będzie przez sąd rozpatrywany indywidualnie
- Zaliczka z kolei w przypadku, w którym umowa nie zostanie podpisana musi zostać zwrócona, bez względu na to jakie są przyczyny owej sytuacji.
Wiele osób zastanawia się czy ten rodzaj dokumentu powinien być zawarty w towarzystwie notariusza. Oczywiście nikt nas do takiego rozwiązania nie zmusza. Warto jednak takie rozwiązanie rozważyć. Mamy wtedy pewność, że kontrakt zostanie sporządzony w odpowiedni sposób i zabezpieczy interesy zarówno sprzedającego, jak i kupującego. To również dobre rozwiązanie dla osób, które nie czują się pewnie w tego typu sprawach. Oddanie tego w ręce specjalisty sprawi, że będziemy czuli się bezpiecznie.
Autor: HouseResponder
21 kwietnia 2020
HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.
Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>