logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Polski Ład, a nowe regulacje rynku nieruchomości

Polski Ład, czyli ogłoszony przez rząd jakiś czas temu nowy program, który za zadanie ma odbudować polską gospodarkę wciąż wywołuje mieszane uczucia. Zmiany, które zostały ogłoszone przez jednych oceniane są pozytywnie, z kolei inni wytykają im wiele wad. Nie ma jednak wątpliwości, że uderzą one również w rynek nieruchomości – zarówno w kontekście zmian prawa budowlanego czy w przypadku najmu nieruchomości. Podsumowujemy kilka najważniejszych naszym zdaniem zmian, którym warto się przyjrzeć.

polski ład a ceny nieruchomości

Zmiany związane z zakupem nieruchomości

Jednym z gorących tematów są planowane dopłaty do kredytów hipotecznych. W programie przewidziano wsparcie w wysokości nawet stu tysięcy złotych i skierowane jest ono do ludzi w wieku 20-40 lat, którzy chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Ma to ułatwić młodym osobom otrzymanie kredytu, bowiem dla wielu z nich 20% wkładu własnego okazuje się być kwotą nieosiągalną, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny na rynku nieruchomości. Pomoc będzie obowiązywała bez względu na to, czy kupujący zdecyduje się na mieszkanie lub dom, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jest jednak również wymóg – kupujący musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową – jeśli nie będzie jej posiadał, nie otrzyma dofinansowania. 

Prócz tej pomocy, w programie znajdziemy jeszcze dwie inne ważne gałęzie. Jedną z nich jest planowany program pomocy dla rodzin wielodzietnych w postaci dofinansowania spłaty zaciągniętej już hipoteki – mówi się o nawet 160 000 złotych. Taką kwotę mogą uzyskać osoby, które posiadają 6 dzieci, osoby posiadające 5 dzieci będą mogły starać się o 140 000 złotych, 4 dzieci to pomoc wynosząca nawet 120 000 złotych, 3 dzieci to 100 000 zł, natomiast osoby posiadające 1 lub 2 dzieci będą mogły otrzymać po 20 000 złotych na dziecko. 

Trzecim, bardzo istotnym filarem wsparcia ma być pomysł budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia. Aktualnie istnieje możliwość postawienia domu bez formalności, jeśli jego powierzchnia nie będzie przekraczać 35m2. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu metraż ma się zwiększyć dwukrotnie. Taki budynek będziemy mogli postawić na 10 arowej działce, a wymogiem będzie również to, aby była to nieruchomość parterowa, jednorodzinna i wolnostojąca. Istotny jest również fakt, że podobnie jak w przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę, do wykonania nieruchomości na zgłoszenie niezbędne będzie posiadanie planu zagospodarowania przestrzennego. Mówi się również o tym, że budynki te będą musiały zostać wykonane zgodnie z określonymi założeniami dotyczącymi między innymi rozpiętości konstrukcji czy wysięgu wsporników. 

Inne zmiany na rynku nieruchomości?

Polski Ład może uderzyć również w rynek wynajmu nieruchomości, a to ze względu na planowane zmiany podatkowe. Rząd planuje likwidację możliwości rozliczania przychodów z wynajmu mieszkania z prawem do stosowania skali podatkowej (17 lub 32 proc.), a w zamian za to zastosowanie ryczałtu. To spowoduje, że wynajmujący nie będą mogli odliczyć od kosztów wszelkiej eksploatacji, czyli kosztów remontowych czy modernizacyjnych. To z kolei może spowodować nie tylko wzrost cen najmu, ale również niechęć właścicieli do przeprowadzania wszelkich odświeżeń w mieszkaniach. Całość więc finalnie odbije się na najemcach i również ich kieszeniach.

Szukasz mieszkania w Warszawie?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

8 listopada 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>