logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Kupno mieszkania na krakowskich Grzegórzkach – czy warto?

Grzegórzki to niewielka dzielnica, znajdująca się bardzo blisko krakowskiego rynku głównego. Idealne miejsce dla osób, które kochają miejskie życie, doceniają szeroki wybór restauracji czy miejsc rozrywki. Co jeszcze warto wiedzieć o krakowskich Grzegórzkach?

Kraków Grzegórzki nieruchomości
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegórzki#/media/Plik:Grzegórzki-BlokiPrzyAleiPokoju6,8,10,12-POL,_Kraków.jpg

Położenie dzielnicy

Grzegórzki, czyli dzielnica II, aż do 1990 roku stanowiły część dawnej dzielnicy Śródmieście, co też jednoznacznie wskazuje, że znajduje się ona w ścisłym centrum Krakowa. Obecnie Grzegórzki, Stare Miasto oraz Prądnik Czerwony tworzą obszar Śródmieścia. Dzielnica ta sąsiaduje z nimi, a także z Podgórzem i Czyżynami. Grzegórzki zajmują powierzchnię 5,85 km2 i zamieszkuje ją niecałe 30 000 mieszkańców, mamy więc do czynienia z naprawdę dużą gęstością zaludnienia. 

Dzielnica podzielona jest na 5 obszarów:

  • Dąbie
  • Grzegórzki
  • Olsza
  • Osiedle Oficerskie
  • Wesoła

Komunikacja 

Ze względu na to, że dzielnica znajduje się blisko centrum Krakowa, komunikacja miejska funkcjonuje tu bardzo dobrze. Mamy tutaj do dyspozycji świetnie rozwiniętą sieć autobusową oraz tramwajową, które umożliwiają dotarcie do najdalszych zakątków miasta. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w niedalekiej odległości i jest to Dworzec Główny. Świetnie odnajdą się tutaj również rowerzyści, którzy pokochają trasę przy bulwarach wiślanych. 

Większy problem mogą mieć z kolei zmotoryzowani mieszkańcy dzielnicy. Przebiega przez nią jedne ze strategicznych połączeń w całym mieście – mowa o Alei Pokoju oraz ulicy Grzegórzeckiej, a także rondo Mogilskie i Grzegórzeckie. W godzinach szczytu tworzą się tutaj ogromne korki, przez które powrót do domu może okazać się naprawdę długą drogą. 

Zabudowa

Zróżnicowana zabudowa Grzegórzek to wynik rosnącej popularności dzielnicy. Niegdyś znajdowały się tutaj tereny przemysłowe, dawna fabryka ZREMB. Wciąż znajdziemy tutaj zabytkowe budynki i dawne kamienice, które teraz dzielą przestrzeń razem z nowoczesnymi biurowcami czy apartamentowcami. To tutaj znajduje się słynny „szkieletor”, czyli przez lata niedokończony wieżowiec NOT-u. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 roku, ale wstrzymana została 4 lata później. Od tego czasu kilka razy próbowano wznawiać budowę, jednak dopiero w 2017 roku znaleziono inwestora, który w kwietniu 2020 roku ukończył budynek, który obecnie nosi nazwę Unity Centre.

Atrakcje w dzielnicy

Dzielnica ta ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dla kochających rozrywkę mamy tutaj bulwary wiślane, które latem zmieniają się w prawdziwe miejsce spotkań. Znajdziemy tu mnóstwo restauracji, które serwują dania z najdalszych zakątków świata. Miłośnicy dobrego kina z pewnością znajdą interesujące filmy w jednym z dostępnych kin, osoby kochające szaleństwo zakupów będą mogły skorzystać m.in. z oferty dwóch galerii: Kazimierz oraz Plaza. Znajdują się tutaj również teatry: Krakowski Teatr Variette, scena Teatru Bagatela czy Krakowska Opera. 

Osoby szukające odpoczynku na świeżym powietrzu docenią spacer wzdłuż Wisły czy parku przy dworze rodziny Potockich. Znajdziemy tutaj również oddział Muzeum Krakowa czy Muzeum Paleobotaniczne.

Edukacja

Rodziny z dziećmi nie muszą się martwić o zaplecze edukacyjne dla swoich pociech. Funkcjonuje tu wiele placówek publicznych, jak i prywatnych, zapewniających edukację na każdym etapie życia – od żłobków, przedszkoli i szkół, aż po uczelnie wyższe.

Dla kogo Grzegórzki?

Dzielnica rekomendowana jest z pewnością dla wszystkich tych, którzy lubią szybkie, miejskie życie i cenią dostępność ośrodków kultury czy restauracji. Świetnie odnajdą się tutaj również rodziny z dziećmi, dzięki bezproblemowemu dostępowi do ośrodków edukacyjnych. Dzielnica cechuje się również dosyć wysokimi cenami najmu oraz sprzedaży nieruchomości, co także trzeba wziąć pod uwagę. 

Szukasz mieszkania w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

30 listopada 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>