logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Formalności przy budowie domu do 35m na zgłoszenie

Niewielkie domy, które w głównej mierze przeznaczone są do rekreacji biją ostatnio rekordy popularności. Możliwość zbudowania tzw. domu na zgłoszenie cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. Są tacy, którzy stawiają sobie domki do odpoczynku poza miastem, ale wiele osób buduje takie nieruchomości do życia w nich na co dzień. Co należy zrobić, aby móc postawić 35 metrowy dom?

budowa domu na zgłoszenie

Plan zagospodarowania przestrzennego i wielkość działki

Wiele osób myśli, że budowa domu na zgłoszenie wymaga jedynie poinformowania urzędu o tym, że taki budynek stawiać będziemy. Niestety nie możemy tego zrobić, jeśli nie pozwala nam na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli miejscowość, w której posiadasz działkę nie posiada takiego planu, co do zasady powinieneś uzyskać warunki zabudowy. W praktyce jednak nie każdy urząd dokumentu WZ wymaga – najlepiej więc upewnić się w swoim starostwie. Istotna jest również powierzchnia działki, na której planujemy budynek postawić i musi ona wynosić minimum 500 metrów kwadratowych. Przy stawianiu nieruchomości musimy zachować również wszelkie niezbędne odległości od granic działki – minimum 3 metry od granicy, jeśli ściana budynku nie posiada okien, a minimum 4 metry, jeśli znajdują się na niej okna lub drzwi.

Formalności

W każdym starostwie powinien być dostępny gotowy formularz zgłoszeniowy. W nim określamy rodzaj i zakres robót budowlanych, a także szkic budynku i jego rozmieszczenie na działce. Tak wypełniony druk dostarczamy do urzędu, który ma 21 dni na rozpatrzenie naszego wniosku. Jeśli w tym czasie nie zgłosi żadnych uwag, możemy rozpocząć budowę. Może się jednak okazać, że urzędnik będzie potrzebował dodatkowych wyjaśnień czy informacji – im szybciej je dostarczysz, tym szybciej uporasz się z formalnościami. 

Wielkość domu oraz media

Wiele osób zastanawia się jak liczona jest owa powierzchnia – dom na zgłoszenie nie może przekroczyć 35 metrów po obrysie murów, to sprawia, że teoretycznie powierzchnia użytkowa budynku będzie nieco mniejsza. Są również i na to triki w postaci np. antresoli. W sieci znajdziemy wiele projektów domów na zgłoszenie, które posiadają świetne rozwiązania zwiększające powierzchnie użytkową, nie zagrażające uzyskaniu zgody na postawienie nieruchomości. Istotną kwestią jest również fakt, że działka nie musi posiadać podłączenia do mediów, co jednak może okazać się przeszkodą, jeśli dom chcemy wykorzystywać na co dzień, a nie jako domek rekreacyjny. 

Czy to się opłaca?

Domy na zgłoszenie zyskują na popularności, jednak warto pamiętać też o tym, że to wciąż inwestycja – i to wcale nie mała. Pytaniem pozostaje czy to się opłaca? Jeśli zależy nam na niewielkiej powierzchni i czasie – z pewnością tak. Jeśli jednak cenimy sobie komfort, warto poświęcić nieco czasu na załatwienie formalności i postawienie nieco większej nieruchomości – koszty mogą okazać się podobne. 

Szukasz mieszkania?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

13 listopada 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>