logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Wykup mieszkania komunalnego – poradnik

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że coraz częściej poszukujemy tańszych alternatyw. Jedną z nich może być możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Nie każdy jednak będzie miał taką możliwość. 

Jak wykupić mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne

Zacznijmy od definicji mieszkania komunalnego. Każda gmina posiada własny zasób mieszkaniowy, który albo został przez nią nabyty albo też powstał na jej zlecenie. Mieszkanie komunalne jest lokalem należącym do gminy, która to przyznaje je spełniającym określone wymagania mieszkańcom. Są to przeważnie rodziny o niższym dochodzie, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie wynajmu w lokalach prywatnych. Oczywiście kryteria przyznawania mieszkań komunalnych ustalane są przez konkretne gminy.

Wykup mieszkania komunalnego 

Jeśli jesteśmy najemcami mieszkania komunalnego, może się zdarzyć, że gmina postanowi odsprzedać taki lokal. Istnieje również możliwość zgłoszenia się z takim wnioskiem do urzędu, jednak nie mamy wtedy gwarancji, że gmina zgodzi się na jego sprzedaż. W przypadku ogłoszenia przez odpowiedni organ chęci sprzedaży mieszkania komunalnego, obecni najemcy lokalu mają tzw. prawo do pierwokupu – czyli jako pierwsi mogą zdecydować czy chcą nieruchomość nabyć. Jeśli właściciel zignoruje tę zasadę, obecny najemca będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie. Ważną kwestią jest również spełnienie określonych warunków, aby sprzedaż mogła być zrealizowana. Wśród wymagań znajdziemy m.in. brak zaległości w opłacaniu czynszu.

Dlaczego warto wykupić mieszkanie komunalne?

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania komunalnego, a wszystko ze względu na bardzo konkurencyjną cenę tego typu nieruchomości. Gmina przy zakupie oferuje również bonifikatę od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę, czyli swoisty rabat na nieruchomość. Jej wysokość uzależniona jest m.in. od:

  • Długości wynajmu lokalu przez najemców
  • Stanu technicznego budynku
  • Ilości sprzedawanych jednocześnie lokali w danym budynku
  • Rodzaju płatności 

Tego rodzaju nieruchomość, ze względu na niską cenę, może uchronić nas również od wieloletniego kredytu hipotecznego. Zazwyczaj też nie wiąże się to z żadnym nakładem pieniężnym przekazanym na remont, bowiem najemca od dłuższego czasu dba o swoje miejsce zamieszkania. 

Czy są jakieś minusy przy kupnie mieszkania komunalnego? Oczywiście jak w przypadku każdej decyzji, tak i tutaj znajdziemy minusy. Jednym z nich będzie z pewnością stare budownictwo – zazwyczaj mieszkania komunalne są już wiekowe, więc ich stan techniczny również może pozostawiać wiele do życzenia. Kolejnym minusem jest brak możliwości sprzedaży nabytego mieszkania w ciągu 5 lat od daty zakupu – jeśli to zrobimy, będziemy musieli zwrócić bonifikatę, a to sprawi, że transakcja przestanie nam się opłacać. 

Mieszkania komunalne w Warszawie 

Popyt na mieszkania komunalne, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, jest większy niż ich podaż. W zeszłym roku zmieniły się też zasady dotyczące ich przyznawania, na których skorzystały m.in. osoby samotne czy bezdzietne pary. Dla osób samotnych kryterium dochodowe wynosi około 2870 zł, z kolei dla gospodarstw dwuosobowych ponad 4300 zł. Dokładne informacje dotyczące najmu czy sprzedaży mieszkań komunalnych w Warszawie można znaleźć na stronie mieszkania.um.warszawa.pl 

Szukasz mieszkania?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

31 sierpnia  2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>