Lokalizacja
Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania w stolicy, powinniśmy zacząć poszukiwania od jednego z najważniejszych czynników, czyli od lokalizacji. Do wyboru mamy 18 dzielnic, w których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając mieszkanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego odległość od miejsca pracy, szkół czy centrum. Dojazd do tych miejsc jest dla większości osób krytycznie ważny, dlatego bliskość głównych węzłów komunikacyjnych, czy stacji metra może być decydującym czynnikiem. Należy poznać dzielnicę – najbliższe parki, place zabaw, czy sklepy.
Rynek wtórny czy rynek pierwotny
Wybór pomiędzy mieszkaniem z rynku wtórnego a rynku pierwotnego ma bardzo duże znaczenie. Obie opcje mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego na samym początku powinniśmy je dokładnie przeanalizować. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, jesteśmy w stanie poprosić o zmiany w projekcie przed rozpoczęciem budowy, a w przypadku ewentualnych nieprawidłowości podczas odbioru lokalu, deweloper ma obowiązek je usunąć i naprawić na własny koszt. Bardzo często minusem jest zakup nieruchomości w momencie, kiedy budynek jeszcze nie istnieje, a na wizji lokalnej możemy oglądać co najwyżej fundamenty. Jest to ryzyko, nie tylko związane z problemami z dokończeniem inwestycji lub opóźnieniami w oddaniu mieszkania. Dlatego powinniśmy zdecydować się na zakup mieszkania od znanego i zaufanego dewelopera. Rynek wtórny cechuje się tym, że od samego początku wiemy co kupujemy, klucze dostajemy od razu po zakupie, ponadto ceny takich mieszkań często są o wiele niższe niż na rynku pierwotnym. Minusem mogą być koszty remontu, bądź jakieś inne defekty, które na przykład wpływały na to, że oferta sprzedaży tego mieszkania była dostępna bardzo długo. Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić księgi wieczyste danej nieruchomości oraz zaświadczenia o wymeldowaniu wszystkich lokatorów.
Cena
Kolejny krok to analiza naszego budżetu. Musimy wiedzieć jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Na cenę nieruchomości będzie mieć wpływ nie tylko to z jakiego rynku pochodzi – wtórnego czy pierwotnego, ale także w jakiej warszawskiej dzielnicy się znajduje. Ceny mieszkań w stolicy znacząco się różnią – od bardzo wysokich cen za metr kwadratowy w Śródmieściu, czy Żoliborzu, po tańsze opcje m.in. w dzielnicy Wesoła, czy Ursus, które znajdują się na obrzeżach Warszawy.
Czas na decyzję
Po analizie wszystkich powyższych czynników możemy przejść do finalnych poszukiwań wymarzonego mieszkania w Warszawie. Znając interesujące nas dzielnice, rynek, z którego powinna pochodzić nieruchomość oraz nasze możliwości finansowe możemy określić pożądany przez nas metraż i układ mieszkania oraz dodatkowe potrzeby tj. balkon, komórka lokatorska lub piwnica, miejsce w parkingu podziemnym czy preferowane piętro.
Autor: HouseResponder
5 marca 2020
HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.
Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>