logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Dlaczego warto ubezpieczać mieszkanie lub dom?

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest dla każdego z nas niezwykle ważne. Niestety niespodziewane sytuacje się zdarzają. Nieszczęścia takie jak zniszczenia czy kradzieże są obecne w naszym codziennym życiu i dotyczą również naszych domów i mieszkań. Nie ma sposobu na ich uniknięcie, możemy się jednak zabezpieczyć na tyle, aby szybko i bez przykrych wspomnień pożegnać problem. Tym wyjściem jest nic innego, jak ubezpieczenie.
ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź jest prosta – nie zawsze. W Polsce w dwóch przypadkach mamy obowiązek wykupienia ubezpieczenia mieszkania lub domu. Pierwsza z nich dotyczy lokali, które zostały zakupione na kredyt. Wszystkie osoby, które wspomagają się kredytem przy zakupie czy budowie – a jest ich w naszym kraju zdecydowana większość – są więc zobligowane do obowiązkowego ubezpieczenia nieruchomości. Drugim przypadkiem są właściciele gospodarstw rolnych, których powierzchnie przekraczają 1 hektar. Również oni mają obowiązek wykupienia polisy.

Nie mam obowiązku ubezpieczenia nieruchomości, czy warto to zrobić?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Czy nie lepiej jest opuszczać nasze cztery kąty ze świadomością, że w razie nieszczęścia będziemy zabezpieczeni? Daje to ogromne poczucie bezpieczeństwa. Pomyśl o tym, jakie możesz ponieść konsekwencje nieszczęśliwego wypadku związanego z nieruchomością. Możesz utracić swoje miejsce zamieszkania, możesz stracić wiele kosztowności, a być może i oszczędności życia. Takie wydarzenia prowadzą również często do utraty naszego zdrowia, ogromnego stresu czy utraty poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenie nieruchomości zabezpiecza nas finansowo, zapewnia fachową pomoc i daje poczucie komfortu oraz spokoju. Mimo tego, że ubezpieczenie mieszkania nie zapewnia nam ochrony przed kradzieżą, zalaniem czy zniszczeniem, to jednak w razie wypadku pozwala nam na odzyskanie pieniędzy, a tym samym zabezpiecza nie tylko nasz majątek, ale również nasze zdrowie psychiczne. To również zabezpieczenie przed wydatkami w razie np. zalania sąsiada. W tym przypadku to nie my, a ubezpieczyciel pokryje koszty zniszczeń dokonanych z naszej winy w sąsiednim lokalu. Warto również zaznaczyć, że polisa ubezpieczeniowa wcale nie musi być droga. Podstawowe pakiety zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a zapewniają nam spokojny sen.

Jakie ubezpieczenie nieruchomości wykupić?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ofert ubezpieczycieli. Szeroki wybór sprawia, że każdy bez większego problemu znajdzie propozycję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Zasadnicze propozycje ochraniają tzw. mury, czyli samo mieszkanie tudzież dom oraz ewentualnie trwałe elementy wyposażenia, takie jak sprzęt AGD, meble, parkiety etc. W polisie wylistowane są również rodzaje ryzyk, jakie ubezpieczenie obowiązuje. Zazwyczaj to takie ryzyka jak pożar, zalanie, huragan, gradobicie. Im więcej ryzyk wypisanych w polisie ubezpieczeniowej, tym lepiej dla ubezpieczanego. Oczywiście będzie to miało wpływ na finalne koszty ubezpieczenia. Prócz ubezpieczenia murów, warto również zadbać o zabezpieczenie naszego mienia „ruchomego”, czyli wszelkich kosztowności, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Dlatego dobrze, aby polisę rozszerzyć o takie ryzyka jak kradzież i włamanie, zalanie czy domowy assistance, który zapewni pomoc w razie usterek. Jeśli już zdecydowaliśmy, jakie ryzyka włączamy do naszej polisy, musimy przejść do wyceny naszej nieruchomości. Nie warto tutaj ani specjalnie zaniżać kwoty, ani zawyżać. W pierwszym przypadku, w razie nieszczęścia wypłacone odszkodowanie będzie niższe niż rzeczywista wartość szkody. Z kolei przy zawyżeniu wartości mienia, nasza składka ubezpieczeniowa będzie wyższa niż powinna, a nie znaczy to wcale, że przy ewentualnej wypłacie świadczeń otrzymamy więcej pieniędzy.

Które ubezpieczenie wybrać?

To jest już sprawa indywidualna. Każde warunki oraz każdą ofertę powinniśmy dokładnie przeanalizować pod kątem naszych potrzeb. Warto skorzystać z porównywarek cenowych dostępnych w internecie, aby znaleźć najlepszą propozycję.

30 kwietnia 2020

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

ogłoszenia nieruchomości

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>