Każdy, kto zamierza pozbyć się nieruchomości z rynku wtórnego, musi zgodnie z prawem spełniać wymogi formalne. Warto się z nimi zapoznać jeszcze zanim wystawimy lokal na sprzedaż. Jednym z najważniejszych zaświadczeń, jakie musimy posiadać to akt notarialny, potwierdzający nabycie mieszkania. Jest to swoiste potwierdzenie, że jesteśmy jego właścicielem. Ilość dokumentów niezbędnych do dokonania transakcji będzie się różniła w zależności od tego jakiego rodzaju mieszkanie z rynku wtórnego sprzedajemy.
Sprzedaż mieszkania własnościowego
Jeśli posiadamy prawo własnościowe do mieszkania czy domu, z niezbędnych dokumentów będzie nam potrzebny wspomniany już wcześniej akt notarialny nabycia nieruchomości, do tego aktualny odpis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie, które potwierdzi, że nikt nie jest w tym miejscu zameldowany. Jeśli mieszkanie przynależy do spółdzielni, konieczne będzie również potwierdzenie braku zaległości w płatnościach na rzecz wspólnoty. Te dokumenty powinny wystarczyć notariuszowi do przygotowania umowy, jednak może się zdarzyć, że poprosi on o dodatkowe zaświadczenia.
Sprzedaż mieszkania spółdzielczo-własnościowego
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zbywania mieszkania spółdzielczo-własnościowego. Będzie się to z pewnością wiązało z kilkoma wizytami w spółdzielni, bowiem lista dokumentów jest nieco dłuższa.
- Akt notarialny potwierdzający nabycie lokalu
- Aktualny odpis z księgi wieczystej lub jeśli lokal jej nie posiada, zaświadczenie potwierdzające prawo do lokalu spółdzielczo-własnościowego.
- Zaświadczenie potwierdzające, że nikt w mieszkaniu nie jest zameldowany
- Potwierdzenie, że właściciel nie zalega z płatnościami w spółdzielni (z tytułu czynszu czy opłat związanych z eksploatacją)
- Zaświadczenie o członkostwie we spółdzielni
- Zaświadczenie o przydziale lokalu
Warto mieć na uwadze, że zdobycie powyższych dokumentów może potrwać, dlatego tak ważne jest, aby zająć się tym jeszcze przed sprzedażą.
Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku
Jeszcze inaczej będzie wyglądała sytuacja sprzedaży lokalu, który otrzymaliśmy w spadku. W tym wypadku konieczne może okazać się posiadanie dokumentu, który potwierdza nabycie mieszkania przez poprzedniego właściciela. Im szybciej po otrzymaniu darowizny to załatwimy, tym większa szansa na ich bezproblemowe zdobycie. Oczywiście niezbędne będą również dokumenty wymienione w poprzednich punktach.
Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego niewątpliwie wiąże się z wieloma formalnościami, których załatwienie dla zwykłego laika może być bardzo czasochłonne. Przed podjęciem decyzji warto przemyśleć sprawę i zastanowić się czy nie lepiej oddać sprawę w ręce profesjonalistów, dzięki czemu oszczędzimy sobie nerwów oraz stresu i zaoszczędzimy czas.
Autor: HouseResponder
28 kwietnia 2020
HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.
Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>