logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Formalności po sprzedaży mieszkania – checklista

Chcesz sprzedać lub sprzedałeś swoje mieszkanie? Zastanawiasz się jakich formalności musisz teraz dokonać, aby nie czekały Cię żadne nieprzyjemne konsekwencje? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

jak sprzedać mieszkanie

Zabezpiecz się

Udało się, znalazłeś kupca na swoje mieszkanie! Z formalnego punktu widzenia, sprzedaż na rynku wtórnym nie jest objęta obowiązkową umową przedwstępną – dobrze jednak o nią zadbać. Taki dokument zobowiązuje obie strony do wywiązania się z umowy – kupującego do kupna, a sprzedającego do zbycia mieszkania. To sprawi, że jeśli na którymś etapie, kupujący będzie chciał wycofać się z zakupu bez powodu, będziesz mógł dochodzić swoich praw w sądzie. Taki dokument powinien zawierać informacje jak termin zawarcia umowy, przedmiot sprzedaży, stan przedmiotu. Zwróć też uwagę na sformułowania w umowie – pamiętaj np., że zadatek różni się od zaliczki (ten pierwszy jest bezzwrotny).

Zbierz dokumenty

Aby zbyć nieruchomość, musimy zgromadzić komplet dokumentów od notariusza. Tylko dzięki nim będziemy mogli dokonać transakcji. Jakie będą potrzebne? Przede wszystkim akt własności potwierdzający nasze prawo do nieruchomości. Prócz tego niezbędny będzie również odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami, a także dokument potwierdzający wymeldowanie właścicieli i innych lokatorów wraz z dokładnym terminem. Jeśli mieszkanie jest spółdzielcze, konieczne będzie również zaświadczenie spółdzielni.

Zgłoszenie sprzedaży

Jako sprzedający nie musisz zgłaszać do wspólnoty sprzedaży mieszkania – leży to w obowiązku nabywcy, jednak zawsze warto taką informację wysłać. Twoim obowiązkiem z kolei jest zgłoszenie sprzedaży do Urzędu Skarbowego – musisz to zrobić przy okazji rozliczenia rocznego. Sprzedaż należy również zgłosić do Urzędu Gminy. Również przepisanie mediów leży po stronie nabywcy, jednak tak samo jak w przypadku wspólnoty, warto powiadomić odpowiednie instytucje o sprzedaży.

Rozliczenie sprzedaży

Pierwszy koszt pojawia się przy spisywaniu umowy przed notariuszem – niekoniecznie jednak musi pokrywać go sprzedający. Strony zazwyczaj dogadują się w jaki sposób, że dzielą się kosztami notarialnymi oraz podatkiem PCC. Jeśli mieszkanie zostaje zbyte przed upływem 5 lat od jego nabycia, konieczne będzie również opłacenie przez sprzedającego podatku w wysokości 19%. Należy to zrobić wraz z rocznym rozliczeniem i złożyć deklarację PIT-39. Jeśli jednak pozbywamy się mieszkania po upływie 5 lat nie jesteśmy zobowiązani do płacenia tego podatku.

Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

16 sierpnia 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>