logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 5 porad dla kupującego

Zakup mieszkania to bardzo ekscytujący moment w życiu. Przygotowując się do takiej inwestycji należy jednak zachować wszelką ostrożność i sprawdzić drugą stronę, aby finalnie całość była dla nas przyjemnością. Często, podekscytowani perspektywą zakupu nowego gniazdka, zapominamy o dokładnym sprawdzeniu sprzedającego. Nawet jeśli jest to deweloper i kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, powinniśmy dokładnie zweryfikować drugą stronę transakcji. Każdy z nas z pewnością słyszał historie osób, które po podpisaniu umowy z deweloperem, który obiecywał piękną inwestycję straciły pieniądze. Dlatego koniecznie przed zakupem należy prześwietlić sprzedającego i zagwarantować sobie bezpieczną transakcję. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

pośrednik nieruchomości warszaw

Status inwestycji

Do weryfikacji statusu prawnego inwestycji naprawdę nie musimy wiele robić. W 2012 roku wdrożono w życie tzw. „ustawę deweloperką”, zgodnie z którą sprzedający ma obowiązek umieścić w prospekcie informacyjnym dane dotyczące inwestycji. Znajdziemy tam m.in. przewidywany termin zakończenia budowy, historię spółki, wykaz dokumentów z podstawą prawną do realizacji inwestycji. Poza zapoznaniem się z tym dokumentem, powinniśmy również sprawdzić czy w stosunku do dewelopera nie są prowadzone żadne prawne postępowania. Koniecznie zweryfikujcie również księgi wieczyste – one zawierają informacje na temat własności gruntu czy ewentualnych obciążeń nieruchomości.

Finanse dewelopera

Aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania, warto przed sfinalizowaniem transakcji zweryfikować status finansowy dewelopera. Poprośmy go o aktualne sprawozdanie finansowe – nie powinno być problemu z jego udostępnieniem, jeśli ten nie ma nic do ukrycia. Możemy również sprawdzić dane firmy w KRS-ie. Warto również sprawdzić, czy firma nie została wpisana do jednego z biur informacji gospodarczych jako podmiot zalegający z opłatami czy podatkami.

Wcześniejsze inwestycje

Nic tak wiele nie mówi o deweloperze jak jego wcześniejsze realizacje – zwłaszcza jeśli wybieramy inwestycję, która, póki co posiada jedynie plany. Dlatego warto wybrać się na jedno z istniejących już osiedli czy domów, które budował deweloper. Dzięki temu dowiemy się czy budynki wykonane są w wysokiej jakości. Jeśli to możliwe, warto zapytać mieszkańców o ich opinie na temat zastosowanych materiałów czy solidności wykonania.

Opinie

Będąc przy opiniach – żyjemy w świecie, w którym znalezienie informacji na temat danego inwestora nie powinno być problemem. Przeszukanie sieci w poszukiwaniu opinii nt. dewelopera nie powinno nam zająć dużo czasu, a z pewnością wiele nam o nim powie. Ważne jednak, aby zachować odpowiedni dystans do tego, co przeczytamy – jedna negatywna opinia wśród większości pozytywnych niekoniecznie musi przekreślać firmę. Konkurencja na rynku nieruchomości jest bardzo duża, więc często taki komentarz może być próbą nieetycznego działania konkurencyjnych firm.

Chłodne podejście

Na koniec najważniejszy jest nasz zdrowy rozsądek. Decyzja o zakupie nieruchomości to ogromne koszty i dla większości kupujących – decyzja na całe życie. Nie powinniśmy jej zatem podejmować pod wpływem emocji, chłodna kalkulacja z pewnością będzie naszym dobrym doradcą. Rozpisz wady i zalety wszystkich opcji, przemyśl to i wybierz tę nieruchomość, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Szukasz nowego mieszkania?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

18 czerwca 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>