logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Księgi wieczyste – na co zwrócić uwagę przy ich sprawdzaniu?

Zakup nieruchomości wiąże się z również z wieloma formalnościami, których należy dokonać przed nabyciem lokum. Ważne, aby przy każdym kroku wiedzieć na co zwrócić uwagę. To da nam gwarancję bezpiecznego przeprowadzenia transakcji.

Jednym z kroków, jakie należy podjąć przy chęci kupna mieszkania czy domu jest sprawdzenie i weryfikacja ksiąg wieczystych. Prowadzone one są przez Sądy Rejonowe i stanowią zbiór praw i ograniczeń ciążących na danej nieruchomości. Są one prowadzone po to, aby ustalić stan prawny danego lokalu. Ten dokument pomaga sprawdzić czy podane przez właściciela informacje są wiarygodne i dzięki niemu poznajemy całą historię danej nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że dostęp do ksiąg wieczystych jest nieograniczony i każdy może sprawdzić daną nieruchomość. Dzięki ułatwieniu, jakim jest dostęp online, weryfikacja ksiąg wieczystych stała się jeszcze prostsza – wystarczy właściwy dla niej numer i na stronie Ministerstwa możemy ją przejrzeć.

księgi wieczyste zakup nieruchomości

Jak czytać księgi wieczyste?

Jeśli już znaleźliśmy odpowiedni dokument, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Księga wieczysta składa się z czterech działów i z każdym z nich powinniśmy się dokładnie zapoznać.

 1. Dział pierwszy księgi wieczystej:
  Pierwszy z działów podzielony został na dwie części: oznaczenie nieruchomości oraz spis praw związanych z własnością. W tej części znajdziemy informacje dotyczące położenia lokalu, powierzchni czy przeznaczenia. Powinniśmy dokładnie zweryfikować czy otrzymane od właściciela informację pokrywają się z tymi zapisanymi tutaj. Powinny się tutaj również znaleźć dane dotyczące przynależności do obiektu, takich jak komórka lokatorska czy miejsce parkingowe. To właśnie tutaj znajdą się również dane dotyczące służebności gruntowej, partycypowania obiektu w nieruchomości wspólnej czy prawie przejścia przez sąsiadującą działkę.
 2. Dział drugi księgi wieczystej:
  Kolejny dział poświęcony został właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu. Ten podpunkt pozwoli nam na zweryfikowanie tego czy rozmowy dotyczące kupna – sprzedaży prowadzimy z odpowiednią osobą. Będą tutaj wpisani również wszyscy współwłaściciele danej nieruchomości. Jeśli tacy są, należy pamiętać, że również oni muszą wyrazić chęć przeprowadzenia transakcji.
 3. Dział trzeci księgi wieczystej:
  Trzeci dział w księgach wieczystych jest bardzo istotny i dotyczy ograniczeń, praw oraz roszczeń. To jeden z tych punktów, które powinniśmy szczególnie dokładnie zweryfikować. Dowiemy się z niego czy na danej nieruchomości nie ciąży prawo dożywotnego zamieszkania, służebności, odkupu, pierwokupu czy też użytkowania. To właśnie tutaj znajdziemy informację o wszelkich możliwych prawach osób trzecich, które mogą sobie rościć cokolwiek w stosunku do lokalu. Ważne, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je z wykwalifikowanymi osobami.
 4. Dział czwarty księgi wieczystej:
  Dział ostatni to podpunkt dotyczący hipoteki, jeśli nieruchomość jest takową objęta. Dowiemy się z niego dokładnie jaką wysokość ma ewentualna hipoteka, w jakiej walucie została zaciągnięta oraz jej rodzaj.

Należy pamiętać, że w każdym rozdziale znajdują się również tzw. wzmianki, które również powinniśmy wnikliwie przeanalizować. W praktyce informują one o tym, że do Sądu Rejonowego wpłynął wciąż nierozpatrzony wniosek o wpis do księgi. Jeśli takie wzmianki znajdziemy, warto wstrzymać się z finalizacją transakcji, aż do czasu wyjaśnienia tematu. Dzięki temu unikniemy rozczarować i być może nie damy się naciągnąć na podejrzaną transakcję.

20 kwietnia 2020

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

ogłoszenia nieruchomości

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>