logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Mieszkania na Starym Mieście w Krakowie

Najbardziej znana dzielnica Krakowa, zabytkowa, zachwycająca i pełna historii – mowa oczywiście o Starym Mieście. Miejsce tętniące życiem przez całą dobę, bliskość zabytkowych uliczek, zielone Planty i wiele uroczych kawiarni i restauracji. Czy Stare Miasto to odpowiednie miejsce do zamieszkania?

mieszkania kraków stare miasto rynek

Położenie dzielnicy Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto to jedna z 18 dzielnic miasta Królów Polski. Jest to najstarszy obszar w mieście, którego centrum, czyli Rynek Główny jest znany chyba na całym świecie. Dzielnica zajmuje powierzchnię 5,57 km2  i zamieszkuje ją prawie 30 tysięcy mieszkańców. To jedna z najbardziej zaludnionych dzielnic Krakowa.

Dzielnica I – bo tak też jest określane Stare Miasto – sąsiaduje z takimi dzielnicami jak Grzegórzki, Zwierzyniec, Krowodrza, Prądnik Biały oraz Prądnik Czerwony. Po drugiej stronie Wisły znajduje się Podgórze oraz Dębniki. Dzielnica podzielona jest również na mniejsze jednostki urbanistyczne, są to:

  • Kazimierz
  • Kleparz
  • Nowe Miasto
  • Nowy Świat
  • Piasek
  • Stare Miasto
  • Stradom
  • Warszawskie
  • Wawel

Komunikacja

Komunikacja na terenie dzielnicy jest świetna. Kursują tutaj zarówno tramwaje, jak i autobusy miejskie, umożliwiające dojazd do każdej innej dzielnicy. Znajduje się tutaj również dworzec kolejowy, ze stacją Kraków Główny, która jest najistotniejszą stacją.

Miłośnicy wycieczek rowerowych docenią ścieżki, które są tutaj dobrze rozwinięte. Z pewnością poruszanie się rowerem będzie tutaj o wiele łatwiejsze niż poruszanie się samochodem, miasto systematycznie powiększa liczbę ścieżek rowerowych, często robiąc to kosztem dróg, po których wcześniej mogły poruszać się samochody.  Niestety ze względu na to, że jest to centrum Krakowa, bardzo często w godzinach szczytu tworzą się tutaj ogromne korki.

Zabudowa

Ze względu na historyczny charakter Starego Miasta przeważa tutaj przedwojenna zabudowa, zwłaszcza w okolicach centrum, która w miarę możliwości jest rewitalizowana. Potencjał Starego Miasta nie jest oczywiście obojętny inwestorom, którzy wykorzystują dosłownie każdy skrawek ziemi do wybudowania nowych nieruchomości. Oczywiście ze względu na doskonałą lokalizację, mieszkania na Starym Mieście cechują się najwyższymi cenami w całym mieście.

Atrakcje w dzielnicy

Stare Miasto to raj dla wszystkich wielbicieli historii, wąskich, klimatycznych uliczek i zwiedzania. Począwszy od Rynku Głównego, który musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający Kraków, idąc przez Kościół Mariacki, aż po Wawel, Planty i Kazimierz. Spacerując po Starym Mieście, tak naprawdę na każdym rogu znajdziemy coś niesamowitego i wartego obejrzenia.

Obszar ten słynie również z dostępności do wielu, bardzo różnorodnych restauracji i kawiarni, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną do spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Wielu mieszkańców chwali sobie również możliwość odpoczynku na terenach zielonych nad Wisłą.

Edukacja

Dzielnica z pewnością musi popracować nad dostępnością żłobków, których liczba nie jest wystarczająca. Mieszkańcy nie mogą jednak narzekać na dostęp do szkół podstawowych czy ponadpodstawowych. Na Starym Mieście swoje filie ma również wiele szkół wyższych. Znajdują się tutaj wydziały Uniwersytetu Jagielońskiego, Politechnika Krakowska czy Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

Dla kogo Stare Miasto?

Stare Miasto obecnie zamieszkuje najwięcej osób w wieku 35-64 lata, jednak duży odsetek stanowią również ludzie młodzi do 34 roku życia. Świetnie odnajdą się tutaj ludzie, którzy lubią zgiełk centrum, single oraz studenci. Raczej nie jest to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi, z kolei seniorzy mogą źle czuć się ze względu na panujący praktycznie non stop hałas.

Szukasz mieszkania w dzielnicy Włochy w Warszawie?

Załóż konto w HouseResponder.pl, wypełnij kryteria Twojego idealnego mieszkania, domu lub działki, a będziesz regularnie otrzymywać tylko te oferty, które idealnie spełniają Twoje oczekiwania!

19 maja 2021

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

houseresponder ogloszenia nieruchomosci

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań
załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego,
polub nasz fanpage HouseResponder >>