logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Poradnik: kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny – brać czy nie brać? Z odpowiedzią na to pytanie boryka się praktycznie każdy. Jednak dodatkowych pytań, równie ważnych, jest o wiele więcej. Jak się przygotować do wzięcia tego kredytu? Jakie dokumenty przedstawić w banku? Poniższy przewodnik przeprowadzi Was przez ten proces „krok po kroku”.
kredyt hipoteczny formalności

Krok 1 – wstępne przygotowania do kredytu hipotecznego

Pierwszym etapem jest zebranie najważniejszych informacji i dokumentów, które będą determinowały decyzję o przyznaniu kredytu. Musimy przygotować wszystkie dane związane z naszymi dochodami, czyli z jakiego tytułu uzyskaliśmy dochód, podzielić dochody ze względu na podstawy, premie czy nadgodziny. Do określenia naszej zdolności kredytowej niezbędne będą także informacje dotyczące naszego gospodarstwa domowego, czyli liczba osób, która w nim zamieszkuje oraz wiek najstarszej osoby. Dodatkowo powinniśmy określić możliwości naszego wkładu własnego, preferowaną wysokość raty czy okres na jaki chcemy wziąć kredyt. Bardzo ważną kwestią, którą także należy przekazać bankowi jest pełny pakiet informacji o pozostałych zobowiązaniach, o ile takie posiadamy. Doradcę finansowego będzie także interesować nieruchomość, na której zakup planujemy wziąć kredyt, czyli: jej rodzaj, czy pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego, obciążenia nieruchomości (o ile takie istnieją) oraz numer księgi wieczystej. To wszystko pozwoli określić, jaką zdolność kredytową posiadamy.

Krok 2 – oferty banków

Po przygotowaniu powyższych danych możemy przejść do poznania ofert kredytów na rynku albo na własną rękę – bezpośrednio kontaktując się z bankami, bądź przy pomocy doradcy finansowego. Ponieważ podjęcie decyzji, że chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny jest bardzo ważnym i krytycznym momentem w naszym życiu, powinniśmy dokładnie przeanalizować co dany bank chce nam zaproponować i zawsze starać się negocjować i rozmawiać na temat na przykład ceny i obniżenia oprocentowania. Przy porównywaniu ofert należy przypatrzyć się szczególnie: Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO), całkowitemu kosztowi kredytu oraz opłatom związanym z prowizją i marżą, czy dany bank nakłada opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu.

Krok 3 – procedura kredytowa

Po podjęciu decyzji i zdecydowaniu się na konkretną ofertę banku, przechodzimy do trzeciego kroku, czyli otwarcia przez bank procedury kredytowej. Podczas tego kroku, powinniśmy złożyć wniosek kredytowy, dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty i czekać na wstępną decyzję banku

Krok 4 – podpisanie umowy kredytowej

Przed podpisaniem umowy kredytowej, należy podpisać przedwstępną umowę zakupu nieruchomości, dostarczyć wszystkie potrzebne i zgromadzone podczas całego procesu dokumenty i wniosek kredytowy. Jeżeli wszystko zostanie pozytywnie rozpatrzone i zapoznamy się dokładnie z projektem umowy, będzie można przejść do niezmiernie ważnego kroku, czyli podpisania umowy kredytowej, która przybliży nas do zakupu wymarzonej nieruchomości. Dzięki podpisaniu dokumentu, będziemy mogli zawrzeć umowę zakupu nieruchomości, a kwotę przyznanego kredytu bank wypłaci po okazaniu aktu notarialnego.

Krok 5 – zakup nieruchomości

Ostatni etap to przekazanie pieniędzy deweloperowi, czyli zapłata za mieszkanie lub dom. Od tego momentu będziemy zobligowaniu do spłaty kredytu. Należy pamiętać, że decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego to decyzja wpływająca na nasze życie przez bardzo wiele lat, dlatego powinniśmy dokładnie i czujnie przygotować się do każdego powyższego kroku. 

23 czerwca 2020

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

ogłoszenia nieruchomości

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>