logo houseresponder nieruchomości

Wszystko o nieruchomościach

Blog HouseResponder.pl – o kupnie i sprzedaży mieszkań, domów oraz działek.
Oferty nieruchomości dopasowane do Twoich oczekiwań.

Prospekt informacyjny dewelopera – co powinien zawierać?

Zamierzasz zakupić nieruchomość od dewelopera i spotkałeś się z pojęciem „prospekt informacyjny” jednak nie wiesz czym jest ten dokument? Śpieszmy z informacją i wyjaśnieniem, które mamy nadzieję pomogą Ci rozwiać wszystkie wątpliwości.

gołoszenia mieszkania warszawa prospekt

Czym jest prospekt informacyjny?

Prospekt informacyjny dewelopera to nic innego, jak dokument który ma za zadanie ochronę praw konsumentów. Do jego przygotowania deweloperzy są zobowiązani przez tzw. ustawę deweloperską, znajdującą się w  przepisach ustawy o ochronie praw osób nabywających mieszkania lub domy jednorodzinne z dnia 16.09.2011 roku. Jeżeli więc inwestor chce zawrzeć z nabywcą umowę przed zakończeniem budowy inwestycji jest on prawnie zobowiązany do tego, aby mu taki prospekt informacyjny przedstawić. Dokument ten musi zostać sporządzony przed rozpoczęciem sprzedaży lokali. Warto wiedzieć, że prospekt pełni ogromnie ważną rolę przy dokonywaniu transakcji. Przede wszystkim to prawdziwe kompendium wiedzy dla potencjalnego kupującego. Każdy zainteresowany zakupem taki prospekt od dewelopera może otrzymać nieodpłatnie i nie może być to uzależnione od rezerwacji czy wpłaconej zaliczki.

W jakiej formie powinien zostać przedstawiony prospekt?

Nie ma dokładnie określonej formy w jakiej potencjalny kupujący powinien otrzymać prospekt informacyjny, określono jedynie, że ma to być trwały nośnik informacji. Deweloper może zatem przekazać nam dokument w formie papierowej, na płycie CD, nośniku USB czy poprzez wysłanie go na maila czy udostępniając w inny sposób w formie elektronicznej.

Jakie informacje znajdziemy w prospekcie informacyjnym od dewelopera?

Przechodzimy do najistotniejszej części, czyli tego co w takim dokumencie powinniśmy znaleźć. Powinien składać się on z dwóch części: ogólnej oraz indywidualnej. W pierwszej znajdziemy informacje o deweloperze – jaka jest jego sytuacja prawno-finansowa, dane kontaktowe i identyfikacyjne, jego wcześniej zrealizowane projekty. Jeśli wobec inwestora są prowadzone postępowania egzekucyjne na kwotę wyższą niż 100 000 zł, również ta informacja powinna znaleźć się w prospekcie. Oprócz tego w ogólnej części znajdziemy również informacje zgodne dla całej inwestycji – kwestie gruntu, budynków, zagospodarowania przestrzennego czy warunków odstąpienia od umowy. Znajdziemy tam również odpisy z KRS czy CEIGD, pozwolenia na budowę czy projekt architektoniczno-budowlany.

Druga część prospektu to informacje indywidualne dotyczące konkretnego lokalu, który chcemy nabyć. To tutaj znajdziemy informacje o cenie za mkw., dokładnym położeniu (np. piętro w przypadku mieszkania), jego metraż. Zawarte są tutaj również wiadomości dotyczące standardu wykończenia części wspólnych, łączna liczba lokali czy media dostępne w budynku.

Załączniki do takiego prospektu stanowią wzór umowy deweloperskiej, a także rzut budynku z zaznaczeniem konkretnego lokalu.

25 września 2020

HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.

ogłoszenia nieruchomości

Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>

facebook houseresponder

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>