Dlaczego warto?
Mieszkanie z rynku wtórnego może mieć naprawdę wiele zalet – przede wszystkim będzie nim cena. W większości przypadków takie nieruchomości będą tańsze niż te z rynku pierwotnego. Dodatkowo bardzo prawdopodobne jest to, że będzie już urządzone, co pozwala nam na wprowadzenie się do mieszkania praktycznie od razu. Dla wielu może być to jednak minusem, bowiem nie zawsze aktualny wystrój czy rozkład mieszkania wpasuje się w gusta kupującego.
O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
Jeżeli znajdziemy mieszkanie z rynku wtórnego, które będzie dla nas atrakcyjnie, najlepiej rozpocząć od sprawdzenia zdolności kredytowej oraz zabezpieczyć wkład własny, konieczny do otrzymania pożyczki. Jeżeli tę kwestię mamy już rozwiązaną, warto raz jeszcze przemyśleć decyzję i odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czy lokalizacja jest dla nas odpowiednia? Ile czasu zajmie mi dojazd i powrót do pracy/szkoły?
- Jak wygląda infrastruktura w okolicach mieszkania? Czy jest łatwy dostęp do komunikacji miejskiej/sklepów/aptek?
- Czy powierzchnia i ilość pokoi jest dla mnie odpowiednia? Czy rozkład mieszkania jest dostosowany do moich potrzeb?
- W jakim stanie jest mieszkanie? Czy będzie wymagało remontu i jak duży nakład finansowy będzie na to potrzebny?
- W jakim stanie są instalacje elektryczne w mieszkaniu?
- W jakim stanie jest budynek, w którym znajduje się mieszkanie?
Jeśli po udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania, wciąż jesteśmy przekonani do nieruchomości, należy przejść do jej dokładnego sprawdzenia stanu prawnego mieszkania. Co trzeba zrobić?
- Zweryfikować księgę wieczystą i sprawdzić czy dane właściciela się zgadzają, czy na nieruchomości nie ciążą żadne roszczenia lub ograniczenia, czy nie jest ono zadłużone
- Sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej czy na nieruchomości nie ciążą jakieś zaległości w opłatach. Sytuację należy zweryfikować również u dostawców energii czy innych mediów, jeśli nie są one wliczone w czynsz mieszkania
- Upewnić się, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany oraz czy mieszkanie nie jest obciążone żadnymi prawami osób trzecich.
Dopełnienie formalności
Decyzja o zakupie nieruchomości została już podjęta – jakie kroki należy zatem podjąć dalej? Przede wszystkim, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, podpisz przedwstępną umowę – najlepiej w towarzystwie notariusza. Jeśli mieszkanie ma być kredytowane, teraz powinniśmy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Po pozytywnej odpowiedzi należy przejść do ostatniego etapu – podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania.
W umowie sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia praw do nieruchomości na kupującego, a nabywający mieszkanie do uiszczenia zapłaty za nie. Należy ją dokładnie przeczytać i sprawdzić czy wszelkie ustalenia ze zbywającym zostały w niej uwzględnione. Pamiętajmy, że w akcie notarialnym muszą znaleźć się dokładne dane obu stron umowy, informacje dotyczące mieszkania wraz ze wskazaniem księgi wieczystej oraz cenę.
Pamiętajmy także, że po zakupie nieruchomości musimy zgłosić ten fakt do urzędu, aby ten mógł ustalić obowiązki podatkowe. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od nabycia.
Autor: HouseResponder
10 marca 2020
HouseResponder to nowoczesne, praktyczne, wygodne i całkowicie bezpłatne narzędzie dla osób, które poszukują do kupienia mieszkania, domu lub działki. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego mogą bezpłatnie założyć konto, na które będą regularnie otrzymywały wyłącznie oferty nieruchomości spełniające określone kryteria. W systemie istnieje również możliwość ustawiania powiadomień o organizowanych promocjach, przedsprzedaży oraz dniach otwartych.
Jeżeli chcesz otrzymywać oferty nieruchomości idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań załóż konto w HouseResponder >>
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego i wtórnego, polub nasz fanpage HouseResponder >>